Jak dbać o biżuterię z pereł?

Kupując drogocenną biżuterię, pragniemy zatrzymać jej blask na jak najdłużej, bez względu na to czy jest to biżuteria złota, czy srebrna. Dodatkowo, jeżeli nasz naszyjnik zdobi perła, czy inny kamień, wyga ona szczególnej pielęgnacji. W Internecie możemy znaleźć wiele hurtowni jubilerskich, np. http://www.jasper.waw.pl/perly-slodkowodne/ , które oferują w sprzedaży perły słodkowodne. W zasadzie ich pielęgnacja niewiele się różni od dbałości o słonowodne, zarówno jedne, jak i drugie wymagają od użytkownika szczególnej dbałości.

Perły słodkowodne, jak każde inne, są zbudowane ze specyficznej odmiany węglanu wapnia – aragonitu, dzięki czemu posiadają one wyjątkowy, charakterystyczny blask. Aby go utrzymać oraz nie doprowadzić do zniszczenia powłoki.

Jak postępować z perłami słodkowodnymi?

Wymagają one takiego samego traktowania, jak słonowodne, a podstawowe zasady to:

 

  • Ostrożne przechowywanie pereł, tak aby jakieś inne ostre krawędzie, np. innych elementów biżuterii, nie uszkodziły powierzchni. Jest to szczególnie ważne podczas władania czy też wyciągania naszyjnika z pereł z szuflady, kiedy to w bardzo łatwy sposób można zniszczyć perły.

 

  • Nienarażanie ich na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi, które mogą wpłynąć na wygląd i stan pereł. Nie chodzi tu tylko o środki chemiczne, lecz także o wszelkiego rodzaju perfumy i dezodoranty, a także lakiery do włosów. Perły słodkowodne są z natury delikatne, dlatego należy pamiętać, aby nie używać perfum, mają na sonie naszyjnik z pereł.