Praca a wychowanie dzieckaBezpieczeństwo

Dziecku należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa, aby wiedziało że się je kocha i o nie dba. Pracując w domu łatwiej jest mu to bezpieczeństwo zapewnić. Dziecko potrzebuje częstych przytuleń oraz tłumaczenia co jest dobre a co złe. Podczas pracy w domu np. gdy Jaś brał zabawki do buzi, praktycznie od razu można było to zauważyć i zwrócić mu uwagę,że to jest złe i nie powinien tak robić. Dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa również gdy po prostu będzie obok matki.

Słuchanie dziecka

Dziecko im strasze, tym więcej rozumie i uczy się jak się komunikować z innymi. Każdego dnia obserwujmy jego zachowanie i starajmy się zrozumieć, co próbuje nam pokazać lub powiedzieć. W ten sposób również dziecko poczuje, że jest dla nas ważne.

Konsekwencja w działaniach

Jeśli zabronisz dziecku np. ciągnięcia Cię za włosy to bądź w tym konsekwentna. Za każdym razem jak dziecko spróbuje to znowu zrobić na spokojnie mu wytłumacz, że tak nie wolno. Prawdopodobnie będziesz to musiała powiedzieć jeszcze kilkanaście razy, ale dziecko w końcu zrozumie i będziesz z siebie dumna.

Porozumiewaj się z własnym dzieckiem

Naucz się rozumieć swoje dziecko i do niego mówić. Do dziecka powinno się mówić wolno i wyraźnie, jeśli dziecko będzie grzeczne to można go pogłaskać po głowie lub przytulić oraz pochwalić. W przeciwnym wypadku warto troszkę bardziej stanowczo wytłumaczyć,że coś zrobiło źle.

Zabawa

Najlepiej jest nie doprowadzić do sytuacji, w której dziecko nie chce się samo bawić, ponieważ się nudzi. Od samego początku dawajmy dziecku zabawki i obserwujmy co z nimi robi. Jeśli będziemy musieli siedzieć obok i ciągle coś robić, to praca już nie będzie taka prosta. W tej kwestii w dużej mierze liczy się też charakter dziecka. Jeśli dziecko jest spokojne, to gdy włączymy mu bajkę to będzie mogło przez godzinę czy dwie siedzieć i oglądać. Wówczas my mamy czas na pracę.

To są moje dobre rady dla was mam, jednak polecam również wszelkie książki i serwisy internetowe o wychowaniu dziecka. Pierwsze miesiące są najważniejsze, zatem trzymam kciuki!