Własny biznes i pomoc księgowegoWłasny biznes i pomoc księgowego 

Jeśli prowadzisz tak jak ja własny biznes i jednocześnie opiekujesz się dzieckiem, a potrzebujesz pomocy ze sprawami księgowymi to śmiało napisz do mnie. Jeśli okaże się jednak,że jest to grubsza sprawa to polecę Ci kilku moich znajomych, gdyż ja nie mogę sobie pozwolić na większą liczbę klientów przy dziecku.

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie

Poprowadzenie samemu księgowości w jednoosobowej firmie nie jest trudne, lecz trzeba znać podstawowe zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych. Więc jeśli nie masz czasu to skorzystaj z usług księgowych. Koszty będą niewielkie, w granicach 50zł miesięcznie, a będziesz mieć pewność, że wszystko jest wporządku i w razie kontroli nie zapłacisz żadnej kary.

W Polsce kontrole zdarzają się coraz częściej, ponieważ w prawie znajdują się luki, które przedsiębiorcy wykorzystują. W Polsce w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej podatki są dość wysokie, więc utrzymanie firmy nie jest takie proste.

Usługi księgowe 

Księgowa posiada program do KPiR, dzięki któremu prowadzenie księgowości jest dużo sprawniejsze. W takim programie zapisuje się wszystkie dane przedsiębiorcy oraz jego majątku. Na księgowej spoczywa również obowiązek opłacenia nam składek ZUS, które muszą zostać zapłacone do 10 dnia miesiąca. Po zakończeniu rozliczenia całego miesiąca składa deklarację vat. My jedynie jesteśmy wówczas zobowiązani do dostarczenia jej na koniec miesiąca danych o sprzedaży i kosztach działalności.

Rodzaje księgowości

Księgowość może być uproszczona lub pełna. Uproszczona jest stosowana wówczas, jeśli firma jest mała i nie są potrzebne dokładne analizy itd. Tylko proste zestawienia sprzedaży i kosztów produkcji.

Księgowość pełna to bardzo precyzyjny system ewidencyjny. Występuje głównie w dużych firmach, w których ważne są sprawozdania finansowe oraz przewidywania finansowe na kolejne lata.

Oczywiście możesz również sama prowadzić księgowość, a jeśli będziesz miała wątpliwości to można skorzystać z jednorazowej pomocy ze strony księgowego ( konsultacji).