Zawód – projektantka ogrodów

Projektowanie i urządzanie ogrodów to nie tylko chwilowa moda. Coraz częściej z usług profesjonalnych i doświadczonych architektów krajobrazu korzystają nie tylko obiekty użyteczności publicznej, prywatne firmy czy hotele, ale również właściciele domów jednorodzinnych. Nowoczesna zabudowa miejska cały czas się zmienia, dlatego również tereny zielone muszą zostać do niej dopasowane. Współczesny ogród ma za zadanie gwarantować powstanie przestrzeni w pełni funkcjonalnej dla jego właścicieli. Dlatego dobór materiałów, narzędzi czy odmian konkretnych roślin jest tak istotny. Robiąc to na własną rękę, często możemy postąpić źle.

Zawód projektanta ogrodów jest zatem dość wymagający. Konieczne okazuje się między innymi odbycie specjalistycznych szkoleń oraz posiadanie odpowiedniej wiedzy nie tylko o poszczególnych gatunkach roślin, ale także o ich pielęgnacji czy dopasowaniu do konkretnego podłoża i ukształtowania terenu. Sektor profesjonalnego ogrodnictwa zdominowany jest przez mężczyzn, jednak również kobiety próbują swoich sił w tym zawodzie. Dlaczego praca jako architekt krajobrazu jest przyszłościowa? Otóż jest to w dużym stopniu odpowiedź na zapotrzebowanie nowoczesnego społeczeństwa. Mimo zapracowania, chcemy cieszyć się pięknymi krajobrazami, dlatego w celu urządzenia zielonych przestrzeni przed domem staramy się zatrudniać profesjonalistów. Projektant zajmie się wykonaniem zlecenia od początku do końca. Jego praca dotyczy między innymi kompleksowego przygotowania projektu aż do udzielenia rad jak pielęgnować poszczególne gatunki roślin. Praca projektanta krajobrazu polega między innymi na opracowaniu projektu zagospodarowania terenu oraz sporządzeniu wywiadu z klientami. W następnej kolejności odwiedza on różne sklepy ogrodnicze i zaopatruje się w odpowiednie gatunki roślin. Efekt końcowy powinien zachwycić zarówno klientów jak i samego projektanta. Takich specjalistów od realizacji projektów modułowych jak i indywidualnych znajdziemy na stronie – http://newgardenstyle.pl. Wystarczy wybrać, jaki styl ogrodu najbardziej nam odpowiada, a architekt będzie mógł przystąpić do zrealizowania projektu.

Najpopularniejsze projekty ogrodów

Klienci indywidualni najchętniej zamawiają u architektów krajobrazu projekty ogrodów w stylu angielskim. Dlaczego właśnie ten styl cieszy się takim zainteresowaniem? Otóż prawdziwie angielski ogród to miejsce, które zapewnia gospodarzom ogromne poczucie komfortu i prywatności. Przebywając w takim ogrodzie ma się wrażenie przebywania w przytulnie urządzonym wnętrzu. Cała przestrzeń ogrodu dzielona jest jest za pomocą liściastych żywopłotów. To z kolei umożliwia wygospodarowanie w ogrodzie miejsca do wypoczynku za pomocą stylowych mebli. Ozdobnego charakteru dodają także liczne kamienne rzeźby charakterystyczne dla ogrodów urządzanych w stylu angielskim.

Jak zaprojektować angielską rabatę?

Samodzielne projektowanie rabat kwiatowych w ogrodach może okazać się dość skomplikowane, a efekt nie zawsze spełnia oczekiwania właścicieli ogrodów. Dlatego doświadczony architekt najlepiej doradzi, na jakich elementach należy się skupić przy takiej rabacie. Jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych z całą pewnością powinny okazać się krzewy różane. Do tego warto dobrać różne byliny zielne oraz cebulowe. W przypadku komponowania żywopłotów projektanci krajobrazów najchętniej decydują się na zastosowanie takich gatunków jak cis, grab czy buk. W przypadku projektowania takiej rabaty liczy się także podział na piętra. Ważne, aby uzyskać maksymalnie naturalny efekt końcowy. Podczas wyboru gatunku roślin decydujące są walory estetyczne. Dlatego kryteriami układania kompozycji rabat są między innymi wysokość, czas kwitnienia czy barwa kwiatów i liści.