Zdrowie niemowlakaSkóra niemowlęcia jest delikatna i bardzo wrażliwa na dotyk, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.

Pieluchy

Wybierając pieluszki, nie kieruj się wyłącznie ceną. Jeśli będą słabej jakości, dziecko może mieć odparzenia. Warto wybierać popularne marki, które gwarantują wysoką jakość w dobrej cenie. Pieluszek znajdziemy kilka rozmiarów, pamiętajmy żeby nie wybierać za małych, gdyż skóra musi mieć czym oddychać, poza tym dziecku będzie nie wygodnie. Dziecku należy wymieniać pieluchę średnio co 3 godziny. Wówczas będziemy mieć pewność, że jego skóra nie podrażni się. Dodatkowo podczas wymiany należy dokładnie dziecko umyć – można do tego użyć chusteczki nawilżającej ( będzie szybciej ) oraz nałożyć krem.

Jedzenie

Noworodek często chce jeść, ponieważ ma malutki żołądek, który powoli róśnie. Poza tym jedzenie to dla niego nie lada wysiłek – w końcu ile takie niemowle może mieć siły. Po posiłku niemowlę zwykle jest senne i zasypia. Poprzez karmienie dziecko również wyczuwa miłość swojej mamy. Na początku pamiętajmy,że dla dziecka najlepszym pokarmem jest mleko matki.

Ubranka

Na samym początku dziecko powinno się ciepło ubierać i dobrze otulać kocykiem. W brzuszku było mu bardzo ciepło, więc teraz również potrzebuje ciepła. Noworodka zazwyczaj ubiera się troszkę cieplej niż siebie. Taka zasada się przyjęła i jest ona dobra dla dziecka. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dla dzieci znajdziesz pełno ślicznych ubranek, w których Twoje niemowlę będzie się czuło komfortowo i co najważniejsze – będzie mu ciepło. Jeśli chcemy sprawdzić czy dziecku nie jest zbyt gorąco – można dotknąć jego kark. Jeśli kark będzie gorący to dziecku należy zdjąć jedną warstwę.

Kąpiel

Niemowlę najlepiej jest kąpać codziennie w ciepłej wodzie. Uważaj, żeby woda nie była zbyt zimna, gdyż mógłby się od razu przeziębić. Kąpiel to dla dziecka przyjemność, jednak powinno się je kąpać dość sprawnie. Ważne jest również nasze opanowanie, dzieci wyczuwają, gdy człowiek się denerwuje i mogą zacząć płakać.

Każda matka z czasem wyczuwa co jest dla jej dziecka najlepsze. Nie ma ściśle określonych zasad co do wychowania dziecka, są tylko dobre rady, które zwykle się sprawdzają. Jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało!